ŠOLSKE MEDIATORKE:
KAJ JE MEDIACIJA?
Mediacija je proces, v katerem sta udeležena vsaj dva, med katerima je prišlo do nesoglasja, konflikta ali spora in ki sta pripravljena nastalo situacijo razrešiti na miren, strpen in produktiven način, pri čemer jima pomaga tretja oseba (mediator) z različnimi tehnikami, veščinami in znanji.
Udeleženca se tekom procesa pogovorita in ugotovita, kje so točke njunega spora, si izmenjata stališča, izrazita svoja mnenja, ideje, težave in strahove ter poskušata najti rešitev, ki bo ustrezala obema. Na ta način sama prevzameta odgovornost za razrešitev nastalega konflikta. Mediacija ima moč, da okrepi oziroma na novo vzpostavi odnos zaupanja in spoštovanja, ali pa pomaga, da odnos zaključi na način, da so čustvene in psihološke izgube čim manjše.
1. Konflikt, spor, nesoglasje
2. Pogovor, poslušanje
3. Iskanje možnih rešitev
4. Skupna rešitev, MEDIACIJSKI DOGOVOR
TEMELJNA NAČELA MEDIACIJE:
ZAKAJ JE MEDIACIJA LAHKO DOBRA REŠITEV?
MEDIATOR je oseba:
VRSTNIŠKA MEDIACIJA Je proces, pri katerem sta udeležena vsaj dva učenca, med katerima je prišlo do spora. Oba morata biti pripravljena nastalo situacijo rešiti na miren in strpen način. Pri tem jima kot mediator pomaga tretji, nevtralni vrstnik. Proces mediacije je v celoti v rokah učencev. Izvajajo ga učenci za učence. Proces mediacije se šteje kot uspešen, če učenca ob koncu čutita zadovoljstvo nad rešitvijo in če sta se iz nastale situacije naučila kaj uporabnega za svoje življenje; če je mogoče zaznati moralno in osebnostno rast.
OŠ DOBROVA
Cesta 7. maja 20
1356 Dobrova
Telefon: (01) 360 12 20
E-pošta: o-dobrova.lj@guest.arnes.si